sobota , 20 Lipiec 2019
Z ostatniej chwili

Wysokie straty w uprawach rolnych

p5 (Kopiowanie)

Rekordowo upalne tegoroczne lato przyniosło wiele strat.

W tym roku pogoda wyjątkowo nie sprzyjała rolnikom oraz plantatorom owoców i warzyw. Długotrwały brak opadów deszczu wpłynął na niższe zbiory lub ich całkowity brak. – Susza była i jest nadal wysoka, że w tym trudnym okresie do przetrwania trzeba było zrezygnować z upraw poplonów, bo na słabszych glebach traci to jakikolwiek sens – mówi Dariusz Gajewski, który wraz z rodziną prowadzi w Starowicach Dolnych 650-hektarowe gospodarstwo rolne. – Tylko w swoim gospodarstwie starty wynoszą już średnio 20 procent. Najwięcej strat jest w uprawie kukurydzy, a to przekłada się znacząco na ceny w sklepach.

Za kolbę kukurydzy na ubiegłych wakacjach można było zapłacić 80 groszy. Teraz kosztuje od 1,50 do 2,50 zł. Klęska w rolnictwie przełożyła się na drastyczny wzrost cen słodkich owoców. W ogrodach trudno było znaleźć jakiekolwiek maliny. Na kilogram malin trzeba przeznaczyć od 8 do 22 zł.

Mimo wysokich strat w uprawach sadownicy próbują patrzeć w przyszłość z umiarkowanych optymizmem. Jeśli zima będzie łagodna, a wiosna minie bez przymrozków, jest nadzieja, że przyszłoroczne plony będą dobre. Jednak nie oznacza to, że ceny owoców i warzyw będą niższe. Mogą być one uśrednione na podstawie wyników zbiorów z poprzednich lat.

Check Also

15. Zlot Master Truck [Zdjęcia]

800 tuningowanych pojazdów, 150 tysięcy widzów, 100 firm z różnych branży – trwa kolejna edycja …