sobota , 21 Lipiec 2018
Z ostatniej chwili

Zobacz, co grozi za przyciemnianie szyby

szyby

Ustawy w naszym kraju bardzo dokładnie określają normy jakie powinny spełniać przyciemniane szyby w samochodach.

Przede wszystkim chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo, abyśmy dobrze widzieli co dzieje się poza autem.

Według zasad przednia szyba, czyli czołowa powinna mieć przepuszczalność minimum 75% światła, a przednie 2 boczne minimum 70%. Jakakolwiek folia wydaje się nie spełniać podstawowych norm. Przednich szyb w ogóle nie można przyciemniać, natomiast jeśli chodzi o tylne to możemy przyciemnić je w dowolny sposób. Jeżeli auto posiada 2 lusterka boczne, a każde ma obowiązek je mieć, to tylne szyby nie wypływają prawie w ogóle na widoczność kierowcy.

Według przepisów Art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym ” (…) pojazd musi być tak zbudowany, utrzymany i wyposażony, aby korzystanie z niego (…) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (…)”.

Według polskiej normy branżowej niedopuszczalne jest ograniczenie pola widzenia kierowcy w obrębie kąta widzenia 180 stopni.

Przejdźmy do sedna tematu, czyli co grozi Nam za zbyt mocno przyciemnione szyby podczas kontroli drogowej.

Jeśli podczas przeprowadzanej kontroli drogowej funkcjonariusze policji będą wyposażeni w urządzenie, które służy do pomiaru przepuszczalności światła to mogą sprawdzić szyby. Jeżeli kontrola wykaże, że szyba nie jest fabryczna, lecz została oklejona folią i nie spełnia wymagań, o których wspominaliśmy wyżej to mamy 2 wyjścia: Pierwsze to odklejanie folii ręcznie na miejscu, a drugie to zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu przez policjantów ze względu na brak spełnionych warunków technicznych, czyli nasz pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego w takim stanie.

W dodatku policjant może również nałożyć na Nas mandat karny od 20 do nawet 500 złotych, lecz już bez punktów karnych.

Check Also

Otwórz głowę, młody obywatelu! Podsumowanie projektu

Obecnie narzeka się często na młodzież. Że jest zła, zapatrzona w siebie i wirtualny świat …